Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [Під час останньої подорожі на Україну (червень — вересень 1859), стор. 2]
 
 
        Канцелярією начальника петербурзької поліції (обер-поліціймейстера) правив тоді земляк і давній Шевченків знайомий Іван Мокрицький 1008. Тим-то, покладаючись на його протекцію, він сподівався, що поліція не воловодитиме його і швидко видасть йому «вид». Але ж коли він вдався до поліції, так показалося, що дістати «вид» — річ не так-то проста: треба перейти кілька бюрократичних «митарств», треба, щоб поліція мала згоду не тільки від Академії художеств, але ще й від «III отделения», тоді тільки може вона видати «вид» «отставному рядовому оренбургского линейного № 1 баталиона» Тарасу Шевченку 1009.
        Мусив Шевченко вдатися з просьбою до «правлення» Академії, щоб видало йому «вид» на 5 місяців на поїздку в Київщину, Чернігівщину і Полтавщину: їхав він задля того, щоб поправити здоров’я і малювати етюди з натури 1010.
        Граф Федір Толстой мусив спитати «III отделение», чи не має воно якої перешкоди на поїздку Шевченка на Україну, і додав найкращу атестацію про поводження і «образ мыслей» Шевченка. Інакше йому не можна було діяти. Оця переписка бентежила Шевченка. 10 мая він пише до Максимовички 1011: «Клопочуся коло паспорта та й не знаю — чи дадуть мені його, чи ні? Перш в столицю не пускали, а тепер з сієї поганої столиці не випускають. Доки вони будуть знущатися з мене! Я не знаю, що мені робити і що мені почати! Утікти хіба нишком та й сховатися у вас? Здається, я так і зроблю: до 15 мая ждатиму паспорта, а там — що буде те й буде».
        11-го мая Маркевичі рушили за границю. Тарас лишився в Петербурзі. Минуло і 15 мая, а «виду» йому не давали, бо з «III отделения» не приходила відповідь. 25 мая Тарас писав до Марковички в Дрезден 1012: «Я й досі ще тут (у Петербурзі). Не пускають додому і печатати («Кобзаря») не дають. Не знаю, що й робити. Чи не повіситись? Ні, не повішуся, а втечу на Україну».
        Нарешті 29 мая «III отделение» повідомило Академію, що воно не має перешкоди на поїздку Шевченка на Україну 1013. Академія написала в поліцію, і з початку червня обер-поліціймейстер видав Шевченкові «вид», написавши до київської адміністрації, щоб поліція доглядала за Шевченком під час перебування його в Київщині 1014.
        Жодної звістки не маємо про те, коли саме Шевченко виїхав з Петербурга, одначе день той можна визначити без помилки. Під віршами його «Пісня» («Ой по горі ромен цвіте») 1015 стоїть дата «7 червня 1859, Лихвин». Село Лихвин в Харківщині, майже на межі з Полтавщиною. На те, щоб приїхати сюди з Петербурга, не зупиняючись ніде в дорозі, треба 5 — 6 день. З сього й виходить, що Шевченко рушив з Петербурга не пізніш 3/15 червня.
 
 
 

        1008 Кобзарь. — Т. 3. — 1895. — С. 189.
        1009 Киев[ская] стар[ина]. — 1885. — Кн. III. — С. 329. [Тарас Шевченко: Документи... — С. 313 — 319].
        1010 Истор[ический] вестн[ик]. — 1896. — Ки. VI. — С. 902.
        1011 Киев[ская] стар[ииа]. — 1885. — Кн. III. — С. 357.
        1012 Правда. — 1875. — С. 574.
        1013 Истор[ический] вестн[ик]. — 1896. — Кн. VI. — С. 902.
        1014 Чалий, с. 142. [Тарас Шевченко. Документи... — С. 317].
        1015 Хата. — 1860. — С. 90.


Коментар

        Мусив Шевченко вдатися з просьбою до «правления» Академії, щоб видало йому «вид»... — Тарас Шевченко: Документи..., с. 313; заяву Шевченко подав 5 травня 1859 р.
        Граф Федір Толстой мусив спитати «III отделение», чи не має воно ... перешкоди... — За відомими нині документами, хід справи такий: одержавши заяву Шевченка, віце-президент Академії мистецтв Ф П. Толстой того ж дня надіслав запит міністрові царського двору В. Ф. Адлербергу (там же, с. 313); тоді його син і наступник О. В. Адлерберг звернувся з таким же запитом до президента Академії мистецтв великої княгині Марії Миколаївни, сестри царя (там же, с. 314, 315); далі справа перейшла до рук його тимчасового замісника, О. В. Адлерберга, який звернувся 20 травня ще й до III відділу. Тим часом, теж 20 травня, Ф. Толстой звернувся до канцелярії президента, і одержав дозвіл Марії Миколаївни (там же, с. 315, 316). Не виключено, що це було його останнє офіційне клопотання на цій посаді, бо.тоді ж, у травні, його зміщено з посади віце-президента Академії мистецтв, її обійняв Г. Г. Гагарін. Одержавши від В. Долгорукова повідомлення про відсутність перешкод для подорожі Шевченка, О. В. Адлерберг повідомив Г. Г. Гагаріна листом від 28 травня 1859 р. про такий дозвіл (там же, с. 319). Тим часом Ф. Толстой уже надіслав офіційне клопотання з канцелярії Академії мистецтв до петербурзького обер-поліцмейстера П. А. Шувалова (там же, с. 318), а виконуючий обов’язки петербурзького обер-поліцмейстера О. С. Савенков видав такий дозвіл Шевченкові («свидетельство на свободный проезд») 25 травня й одразу ж розіслав листи чернігівському й київському цивільним губернаторам про встановлення над поетом таємного нагляду (там же, с. 318, 319, 322); останні ж повідомили про це всім городничим та ісправникам. Одночасно аналогічну роботу провів по жандармській мережі й III відділ.
        Жодної звістки не маємо про те, коли саме Шевченко виїхав з Петербурга... — Документальних даних про це немає. Автори «Біографії» Т. Г. Шевченка (1984, с. 438) вважають, що Шевченко виїхав до Москви в день одержання квитка на проїзд — 25 травня; П. Жур, подаючи розклад руху поїздів на Москву (о 12-й та о 14 год.), з більшою вірогідністю вказує на 26 травня; в Москві чекав на Шевченка Д. О. Хрущов (Жур П. В. Третя зустріч: Хроніка останньої мандрівки Т. Шевченка на Україну. — К., 1970. — С. 30 — 33).
        ...Шевченко рушив з Петербурга не пізніш 3/15 червня. — «Судяче з листа Ф. М. Лазаревського до матері, Шевченко й Хрущов прибули в Орел 1 — 2 червня, отже, виїхали з Москви не пізніше 29 — 30 травня, бо при тодішній швидкості руху поштових екіпажів на цей шлях треба було близько півтори доби» (Жур П. В. — Там же. — С. 35).
Попередня                 Наступна
 
Tags: 1859, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments