Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [Під час перебування в Петербурзі (березіль 1858 — червень 1859), стор. 19]
 
 
XIV
 
        Насамкінець гляньмо на той портрет Тараса Григоровича, що подали нам з тих часів видатніші письменники російські: Полонський і Тургенєв 996.
        Тургенєв повідав нам у своїх споминках, що з Шевченком він вперше спізнався в студії якогось художника (він, на жаль, не назвав його). Приїхав він до того художника з Марковичкою (Марко Вовчок), що зажила тоді великої популярності, найпаче серед молодіжі, «своїми» «Народними оповіданнями».
        От яким малює нам Тургенєв Шевченка: широкоплечий, присадкуватий, коренастий, се був козак з слідами солдатської муштри. Голова у його була гостроверха, майже зовсім лиса, чоло високе, зморшковате, очі невеликі, сірі, ніс широкий, губи були прикриті широкими, густими, довгими, сивими вусами. Погляд у Шевченка був здебільша суворий і недовірчивий, інколи світився ніжною ласкою, вкупі з доброю, гарною.усмішкою. Постать Кобзаря була вайловата і мало хупава, рухи спокійні, хода поважна. Голос трохи хрипкий, вимова «чисто русская». Не скажу, що роаумів Тургенєв під терміном «чисто русская»? Коли нашу вимову українську — так се правда. Люди, що особисто знали. Шевченка, казали мені, що по його вимові з третього слова знати було, що він українець. Інакше воно й не могло бути.
        Одягався Шевченко в високу смушкову шапку і в кожух з чорним коміром; се був, каже Тургенєв, сущий, певний українець. З людьми він поводився обережно і майже ніколи не висловлювався до краю, ні з ким він не зблизився вповні, а все був наче на узбіч. Мабуть, Тургенєв тут розумів письменників великоросійських, так і тоді не зовсім вірно, бо, як я казав, з Курочкіним, з Старовим він зійшовся зовсім близько! Письменникам російським добре була відома Шевченкова доля, талант його вабив їх своєю оригінальністю і силою, але, додає Тургенєв, «ледві хто з нас (письменників) надавав таланту його те величезне, трохи що не всесвітнє значіння, яке надавали йому українці». Тут у Тургенєва величезна помилка, бо річ відома, що і Добролюбов, і ще більш Григор’єв дивилися на Шевченків талант, яко на талант великий, що мав велике значіння 997. Час, що минув по смерті Шевченка, показав, що слова Григор’єва 998 були пророчими, хоча вага і значіння Шевченка і його творів, дякуючи цензурним і всяким іншим лиходійним умовам в Росії, ще й досі далеко-предалеко від свого зеніту.
        Самолюбство у Шевченка було велике, але простосерде; без сього самолюбства, без віри в своє призвання він пропав би на засланню. От з останньою умовою, що каже Тургенєв, згодитися не можна. Вірити в своє призвання і призначення було за Шевченком повне право, але від погибелі спасла його інша віра, віра в свою національно-народну ідею, в свій ідеал.
        Інакше трохи з сього боку змалював Шевченка д. Полонський. «Шевченко, — каже він, — зовсім не здавався придавленим, з людьми поводився просто і свобідно, ніколи не пишався, так як се звичайно буває з людьми, котрих доля, обминувши дарами високими, наділила бісом самолюбства». Перегодом і Тургенєв додає, що при всьому самолюбстві у Шевченка була природжена скромність. Взагалі, натура у його була загарлива, нездержлива, придавлена, але не зломана: він був простолюдин і поет.
 
 
 

        995 Воспоминания о Тарасе Шевченко. — К., 1988. — С 333 — 334.
        996 Кобзарь. — 1876. — Споминки Тургенєва і Полонського. — [Т. I].
        997 Время. — 1861. — Кн. IV. — Стаття Аполона Григорьєва, с. 636 — [637].
        998 Навіть д. Скабичевський, хоч і завів Шевченка до історії «Новейшей русской литературы», хоч і каже, що задля великоросів не треба перекладати українських творів Шевченка, бо великорос дуже легко «понимает речь хахла слово в слово», а проте признає і він, Скабичевський, що Шевченко навіки зістанеться «великим украинским поэтом» [с. 479 — 481].


Попередня                 Наступна
       
Tags: 1859, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments