Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [В дорозі з заслання (серпень 1857 — березіль 1858), стор. 21]
 
 
        Очевидно, що Піунови добре тямили, що доки не скінчена справа їх чи з оновленням контракту, чи з переходом Піунівни в Харків, доти не треба зовсім цуратися Шевченка, бо харківська справа більш-менш у його в руках. Тим-то Піунов і не висловив виразно своєї думки про Тарасове сватання.
        А Тарас кидається всіма сторонами, щоб не вилетіла з рук його надія. Вдається він за допомогою до Дорохової, пильнує, де можна побачитися з Катрусею, і йме віри словам старого Піунова. Одно слово — цілий тиждень ходив він у хмарі надії! Хто знає, чи довго б він не спекався тієї хмари, коли б 7 лютого не прийшла до його відповідь Щербини. Відповідь була вельми корисна задля Піунівни. Шевченко радіє і біжить до Піунових подати добру звістку. Молодої не було в господі, а стара повітала його так, що я, каже він 864, «ледві чи відважуся більш переступити поріг моєї протеже». Але ж!.. Другого дня, скоро Піунівна покликала його, — він пішов до неї.
        Піунівна висловила свої умови переходу її на харківську сцену.


Театральна площа в Нижньому Новгороді. Фото XIX ст.

        Сподівався Тарас при сій нагоді побалакати і про свою справу, «але стара буркотиха мати й одного ступня не зробила з хати», і мусив він рушити назад з самими лишень препоруками в Харків 865.
        Минув ще тиждень. Тарас живе надією і міркує собі, яким чином «побачитися з Піунівною око-на-око і побалакати з нею, заким вона не виїхала в Харків». Піунівна не йде у його з думки ні вдень, ні вночі. Щоночі вона сниться йому. Увечері 16 лютого були в театрі живі картини: Тарас у фойє зустрівся з Піуновим. Старий почав його прохати, щоб запоміг його Катрі що-небудь перечитати на нових живих картинах. Тарас за се обіруч. Другого дня дістає «Фавста», вибирає сцену з Маргаритою, посилає її до Піунівни, а за три години і сам іде до неї... Овва! Піунівна каже, що ту сцену читати чомусь незручно, а мати швидше викликає її до другої хати, і він, побалакавши з півгодини з батьком, пішов, «піймавши облизня»866.
        Чув Тарас, як прикро поводяться Піунови з його самолюбством, але ж сила кохання брала гору, аж доки 23 лютого не розв’язався вузлик навіки. Тарас довідався, що Піунівна 867, не діждавшись відповіді з Харкова, поєдналася знов на нижегородській сцені.
        Тут вже не можна було йому не обуритися. Але й тут більш за Щепкіна, ніж за себе, обурюється він: «Яких же відносин до Щербини наробила вона мені й Щепкіну? Огидливих! От воно де, моральне злидарство!.. Приятельство набік і чорти в воду. Хто зрушив своє слово, у того і клятьба байдуже», — каже Тарас.
        От на сьому і край того сватання. На другий день поет, зустрівши Піунівну, навіть не поклонився їй. «А чи давно я, — пише він у журналі 24 лютого, — сподівався стати з нею в парі? Сподівався, що вона буде мені дружиною, янголом-хранителем, за котрого я був ладен душу свою наложити. Огидливий контраст! Несамостійність — - се чудові ліки проти любощів. У мене мов хто рукою зняв. Я б швидше вибачив їй найжвавіше лицяння, ніж оцю дрібну несамостійність. Вона мене, а головна річ, мого старого друзяку, повернула на таке становище, що вельми не личить. Погань панна Піунова, від ногтя до волосся погань...»
        Не жалковав і потім Шевченко, що не побрався з Піунівною. «Що б було з мене, коли б я був побрався з Тетясею ?» — писав він до Щепкіна вже під кінець р. 1858 868.
 
 
 

        864 Записки... — С. 168. [Запис від 7 лют. 1858 р.].
        865 Ibidem.
        866 Записки... — С. [173. Запис від 16 лют. 1858 р.].
        867 Ibidem. — С. 175. [Запис від 23 лют. 1858 р.].
        868 Киев[ская стар[ина]. — 1898. — Кн. II. — С. 208.

Коментар

        «...але стара буркотиха-мати й одного ступня не зробила з хати...» — Запис в щоденнику від 8 лютого 1858 р.
        Другого дня дістає Фавста... — Із запису від 17 лютого 1858 р.
Попередня                 Наступна        
Tags: 1858, Кониський, Фотографії
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments