Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [В дорозі з заслання (серпень 1857 — березіль 1858), стор. 13]
 
 
        Кулішеві здалося, що Шевченко хоче зараз друкувати поему. Він відраджує авторові й пише: «Неофіти» гарна штука, та не для друку. Не годиться доброму синові нагадувати про діла його батька, ждучи від сина якого-небудь добра. Він же у нас тепер первий чоловік. Якби не він, то й дихнути б нам не дали. А воля кріпаків — теж його діло. Найближчі тепер до його люде писателі, а не пани пузаті. Дак не тільки «Неофітів» друкувати рано, але позволь мені не посилати їх і до Щепкіна, бо він з ними у люди носитиметься і піде про тебе така чутка, що притьмом не треба тебе пускати в столицю».
        «Та який там нечистий тобі казав, — відписує Кулішеві Шевченко 26 січня, — що я приготовив «Неофітів» задля друку? І згадки, і думки у мене не було. Я послав тобі прочитати, щоб ти бачив, що я не сиджу склавши руки. І старий Щепкін не такий, щоб возився з ними по Москві, наче з торбою. Ти оддай їх гарненько переписати і пошли старому, бо він знає вже, що «Неофіти» в твоїх руках».
        Як бачимо, дак Кулішева обережність переходила за межі потреби! Річ відома, що «Неофітів» надруковано в «Основі» зараз по смерті Шевченка і надруковано в той час, коли хмара реакції на обрію царювання Олександра II почала вже виразно виступати. Очевидно, що Куліш тоді починав хоровати на той недуг «обережності більш, ніж вимагає того уряд», який, на наше безталання, став паном нашого часу.
        Гадав собі Тарас, скінчивши «Неофітів», написати ще поему «Сатрап і Дервіш», але так ся думка і не перейшла в діло, хочапоет почував, що його вельми тягне до написання її. 13 грудня він записує: «Сьогодня беруся за «Сатрапа і Дервіша». Як дасть Біг успішно скінчити, присвячу її щедрим, чесним і благородним землякам моїм». (Не буде помилки гадати, що під тими земляками Шевченко розумів Михайла Лазаревського і Л. Жемчужникова, бо від останнього Лазаревський одержав, і того самого 13 грудня прийшла від його про се звістка до Тараса, 175 руб., зібраних для поета невідомо ким). «Хочеться мені, — читаємо далі, — написати «Сатрапа» епопеєю. Ся форма зовсім нова для мене. Не відаю, як я з нею поладжу» 835.
        Коли додамо ще, що 9 лютого 1858 Шевченко написав вірші: «Доля», «Муза» і «Слава», то оце буде і все те, що нового віршованого написав він під час свого перебування в Нижньому Новгороді.
        Зате він чимало працював над старими своїми творами, над тими саме, що він називає «Невольницькою поезією» Про се річ трохи згодом.
 
 Коментар

        Він (Куліш. — Ред.) відраджує авторові й пише: «Неофіти» гарна штука...» — З листа П. Куліша до Шевченка від 20 січня 1858 р. з Петербурга.
        ...175 руб., зібраних для поета невідомо ким. — 9 грудня 1857 р. М. М. Лазаревський писав: «...недавно прислал 175 р[ублей] Алексей Мих[айлович] Жемчужников от брата своего Льва и просил не говорить тебе, от кого они» (Листи до Т. Г. Шевченка. — Є. 114). Сам же Л. М. Жемчужников 1857 р. виїхав за кордон і в Парижі продовжував художню освіту.
Попередня                 Наступна
       
Tags: 1857, Кониський
Subscribe

 • Спогади Є. Чикаленка про Київську громаду

  * * * Як відомо, Стара громада заснована була ще в 60-их роках минулого століття В. Антоновичем, д-ром Панченком, К. Михальчуком, П. Житецьким…

 • Спогад В. С. Курочкіна

  * * * Осенью и зимой 1874 — 75 гг. я по-прежнему довольно часто виделся с Василием Степановичем 1. Он, видимо, слабел, хирел, жаловался на…

 • Спогад Миколи Ге

  * * * Будучи у меня *, он [А. И. Герцен] попросил однажды: «Дайте что-нибудь русское почитать». — Что же вам дать?; — спросил я. Вот Шевченко,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments