Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [В дорозі з заслання (серпень 1857 — березіль 1858), стор. 10]
 
 
V
 
        Доки стояла така погода, що можна було надворі малювати, Тарас Григорович пильновав якомога більш змалювати видів з нижегородських будівель, переважно з церков. Траплялося йому інде в церкві зустріти занадто чудні образи; напр[иклад], в церкві св. Георгія він аж вжахнувся, побачивши образ якогось незугарного «чудовища», намальованого на круглій дошці завбільшки в 3 аршини. «Спершу (записано у його в журналі 27 вересня) я подумав, що се індійський Ману або Вешад заблудилися до християнського храму, щоб поласовати оливою та ладаном. Аж ось ввійшла в церкву молодиця, розкішно прибрана, тричі перехрестилася і поклонилася перед тим чудовищем... Безглузде ідолопоклонство! — додає поет. — Де ж християне, де християнки? Де безплотна ідея чистоти-добра? У мене не хватило духу перехреститися. Я вийшов на улицю: на темному фоні широкого лугу я побачив, як граціозно в’ється красуня Волга; зітхнув і перехрестився».
        Цікаво б довідатися: де поділися усі оті малюнки, що поробив Шевченко під час своєї подорожі? Чи не можна б їх яко власність цілої України позбирати до громадського музею?
        Небавом погода перемінилася: надворі годі було малювати. Перші дні під негодь Тарас сидів було в хаті та «запоєм» читав; але вже 6 листопада почув він, що в хаті сидіти нудно: почув, що його тягне на улицю.
        «Звідкіль взялася у мене оця дурна вподоба до улиці?» питає він сам себе і цілком справедливо дає зовсім нату ральну відповідь: «Після десятилітнього посту я прожогом кинувся до книжок; об’ївся і тепер хорую на нестравність. Іншої причини такого томливого, неморального безділля я не відаю. Малювати — нічого путящого не зможу, не при думаю, та й кватира на те не відповідна. Малювати б портрети за гроші, так ні з кого; а працювати на дурничку — ніяково».
        Грошей, значить, і заробітку, Тарасові дійсно треба було. Виїхав він з Новопетровського майже без грошей і без одежі; сподівався придбати одежу в Москві; але ж до Москви не доїхав: приятелі не встигли ще вислати йому грошей, а одежу треба було справити.
        Дехто з нижегородських приятелів його спостеріг його трудне становище. І от починають то сей, то той прохати його змалювати потрет. Перший потрет за гроші, за 24 карб., він змалював з першої красуні у Нижньому Новгороді, з Т. М. Попової. Таку плату він уважав щедрою. Небавом 1 листопада він малює потрет з Дорохової 825 і з її годованки Ніни Пущинівни, далі потрет Якобі, з жінки Варенцова і з сина їх; нарешті приятелі його Шрейдерс, Кандинський 826 і Фрейліх прохали змалювати їх потрети і дали Тарасові гроші згори. Отут з тими грішми склалася трагікомічна пригода. «Взявши гроші й добре помогоричивши, пішов я, — пише Тарас 26 листопада, — до чарівної сім’ї m-me Гільде і тут у мене украдено ті гроші, 125 карб.».
        Звісно, гроші пропали. Та не так ще була шкода грошей, коли б разом з тим не склалася друга пригода. Тієї ночі переїздив через Новгород друзяка Тарасів Федір Лазаревський. Він скрізь шукав Тараса і, не знайшовши, лишив йому картку «яко страшенний докір совісті». Другого дня хотів, не хотів, а мусив він обідати у Даля, до котрого теж заїздив Лазаревський. У Даля мусив «висловити брехню лаконічну, що тієї лиходійної ночі їздив ради розваги з Брилкіним в Балахну».
 
 
 

        825 Дорохова, з роду Плещеєвих, була директрисою дівочого інституту в Н[ижньому] Новгороді 1856 — 1864 [рр.]: умерла в р. 1867
        826 Кадницький А. К. — Ред.

Коментар

        Цікаво б довідатися: де поділися усі оті малюнки, що поробив Шевченко під час своєї подорожі? — Значна частина цих малюнків зберігалася у А. О. Козачковського, потім — В. П. Коховського, С. Д. Бразоль, тоді була куплена В. В. Тарновським-молодшим, поміщена до Музею українських старожитностей у Чернігові, а 1940 р. була передана до Державного музею Т. Г. Шевченка в Києві, де зберігається й нині.
Попередня                 Наступна
       
Tags: 1857, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments