Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [До виходу першого Кобзаря, стор. 18]


        Вплив всього оцього разом з «диханням волі і місячних ночей», згуртовавшись, розбудив Шевченкову музу. Коли властиво вперше, голосом яких саме віршів озвалася Шевченкова муза — запевне ми сього не відаємо. Шевченко нам сього не сказав, а, опріч його, ніхто й не знав. Він у своїй коротенькій автобіографії 210 повідав нам тільки, що «українська строга муза довго цуралася його смаку, попсованого в кирилівській школі, в панській прихожій, по заїздах да по міських кватирах. Але коли дихання волі вернуло почуттю чистоту перших літ дитинного віку, що перейшов під убогою батьківською стріхою, муза обняла і пригорнула його до лона на чужині».
        Оте «дихання волі» — ні що більш, як визволення з крепацтва, а воно сталося 22 квітня р. 1838. Значить, з того часу своє натхнення поетичне Шевченко почав виливати на папір.
        Не відомо, який перший твір написав Шевченко, він тільки повідав в автобіографії, що з перших творів його, написаних в Літньому саду, надруковано тільки «Причинну».
        Живучи з Сошенком на квартирі, Шевченко писав поему «Катерина» 211. Того ж року він написав «Перебендю», «На вічну пам’ять Котляревському» 212, «Івана Підкову» і інші. Твори свої Шевченко читав Гребінці 213. Річ певна, що у них заходила бесіда і про надруковання їх; але коштів на те не було. Гребінка, одначе, пікловався, щоб видати український альманах 214. Була у його думка, і робив він з ініціативи Квітки деякі заходи, щоб р. 1839 почать видавати мовою українською при «Отечественных записках» Краєвського, «Литературные прибавленая», чотири книжки на рік. Листуючись з Квіткою, Гребінка писав 18 листопада р. 1838: «Є тут один земляк Шевченко, що то за завзятий писати вірші! Як що напише, так тільки цмокни да вдар руками об поли, він дав мені гарних стихів на збірник».
        На жаль, з Гребінчиних заходів нічого не вийшло, і видання сподіваного альманаху, мабуть, через недостачу грошей задлялося; а через те і Шевченкові твори не являлися друкованими. Друкованню їх запомогла знайомість його з Мартосом.
       
       
        210 Йдеться про «Лист до редактора «Народного чтения». — Ред.
        211 Чалий. Жизнь и произведения Шевченка. — С. 32.
        212 Котляревський помер в Полтаві 29 жовтня 1838 р.
        213 «Украинская старина» [Г. П.] Данилевського. — [X., 1866]. — С. 275.
        214 Ibidem. — С. 274.

       
       

        Не відомо, який перший твір написав Шевченко... — Серед перших спроб міг бути вірш «Нудно мені, тяжко — що маю робити?», знайдений В. С. Бородіним на початку 60-х років у рукописному «Кобзарі» 1861 р. (у 12-томному Повному зібранні творів Шевченка вірш вміщено у розділі «Dubia»).Попередня                 Наступна
Tags: 1839, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments