Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На другому засланню (жовтень 1850 — серпень 1857), стор. 36]
 
 
        Гадаючи, що визволення недалеко, Тарас скомпонував собі план своєї подорожі з «широкої хурдиги». «Як дасть Біг, діждуся з корпусного штабу визволення, так, гадаю, навпростець через Астрахань ушкварю на Чорноморщину. Я ще зроду її не бачив, — додає він у листі до Кухаренка. — Треба хоч на старість подивитися, що то таке ота славна Чорноморщина. Одного боюся, щоб часом не сказали мені прибути до Оренбурга. А може, дасть Біг, не скажуть». (Будемо бачити, що Тарас помилився!) Далі, згадуючи про присланий до його 1 т. «Записок о Южной Руси» (2-й т. тоді саме друковано), поет писав: «Мене добрі люде, спасибіг їм, книжками не забувають, нема, нема, та й пришлють, а журналу вже десять літ і ввічі не бачив. Не відаю, що там і діється в тій новій літературі. Сам не писав нічого. Та й як його було писати? А тепер вже, Біг його святий знає, чи напишу що путнього? А може, дасть Біг милосердий, відпочину та на старість попробую писати прозу. Об віршах вже нічого и думати» 772.
        Річ очевидна, що поет розумів тут прозу мовою українською. В Новопетровському до мая р. 1857 він дійсно рідною мовою нічого не писав, бо й не можна було писати. Прозою ж російською він написав на засланню дев’ять оповідань. Вельми помилився поет, говорячи, що про писання віршів «нічого й думати». Ледві тхнуло на його дихання волі, він ще в Новопетровському, ще за два місяці до виїзду написав свою прекрасну «Москалеву криницю». Не такий у генія нашого слова був дрібний талант і характер, щоб десятилітніми кайданами можна було цілком його знівечити. Поет небавом після сього листа до Кухаренка сам запевнився, що він «не зледащів, не захолонув в неволі», а що « нікому тільки було огню підложити під його горем недобите старе серце», як каже він через 6 тижнів після 22 квітня в другому листі до Кухаренка 773. «А ти, друже мій, догадався, взяв та й підкинув огню того святого. Довго я читав твій лист, дочитався до того, що не тільки очі мої, а серце моє заплакало, мов та дитина голодна. А серце, сказано, — не дитина; його галушкою не нагодуєш. Вставши раненько, помолився Богові, закачав рукави та й заходився коло оцієї «Москалевої криниці». Поміг Біг, скінчив, мені трохи Й полегшало». Останнім, підкресленим словам поета я надаю великої ваги. Поет, сам того не бажаючи, показує нам, що дар поезії єсть та висока сила, якої ніякі утиски й кривди не спромоглися повернути внівець; що се та сила, яка може лежати придавленою тільки доти, доки не доторкнеться до неї «божественний глагол». Головна же річ, з підкреслених слів бачимо, як тяжко було поетові переносити заборону писати вірші!
        Скоро пішла крига і почалася комунікація водою, у Тараса більш та більш рветься терпець. 8 мая він пише до Лазаревського, так якби амністія була вже підписана царем і він дивується, що «й досі нічого нема з корпусу; добивають мене недолюдки, не боячися Бога. А нудьга, нудьга! Я ще зроду такої нудьги не коштував. Руки ні до чого не лежать, а в голові така нехворощ, що й ради не дам. Читаю по листочку біографію Гоголя та й боюся: може, й по листочку не стане, доки прийде моє визволення. Нудно мені. Думаю, чи не стане легше, як я з тобою поговорю хоч на папері, але... перо з рук випадає» 774. Нарешті приходить лист Лазаревського, писаний 11 квітня, і наш страдальник довідується, що справа амністії буде підписана лишень 17 квітня — і у поета «серце б’ється — якось гарячково. Ох, коли б то швидше його заспокоїти».
 
 
 

        772 Ibidem.
        773 Ibidem. С. 9.
        774 Основа. — 1862. — Кн. III. — С. 8.
        775 Вест[ник] Евр[опы]. — 1883. — Кн. VIII. — С. 838.

Коментар

        Нарешті приходить лист Лазаревського, писаний 11 квітня, і наш страдальник довідується, що справа амністії була підписана лишень 17 квітня... — Це станеться лише 1 травня 1857 р. (див. вище).
Попередня                 Наступна
       
Tags: 1857, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments