Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На другому засланню (жовтень 1850 — серпень 1857), стор. 27]
 
 
XIII
 
        Під кінець літа р. 1854 генерал Фрейман приїздив з Оренбурга ревізувати Новопетровський форт. Усков представив йому Шевченка і розповів про безталанну долю його. Фрейман розглядав Шевченкові малюнки, зроблені ним нишком, потай людей, в землянці. Малюнки сподобалися генералові. Художник прохав його прийняти один на спомин. То була акварель Ніч.
        Усков звернув увагу Фреймана, що Шевченка конфірмовано з правом вислуги. Пробувши більш семи років простим жовніром, художник тим самим, не говорячи вже про заслуги його в експедиції Бутакова, придбав право вислуги хоч на унтер-офіцера. А се значно поліпшило б долю художника: ставши унтер-офіцером, він чимало б спекався деяких тяжких обов’язків звичайного солдата, а головна річ — се був би перший ступінь до визволення з неволі.
        Фрейман, розділяючи думки Ускова, взявся клопотатись в сій справі і, вернувшись до Оренбурга, зробив подання до графа Перовського. Вже ж не тільки у Шевченка, але і в Ускова була певна надія, що за протекцією Фреймана поет небавом стане унтер-офіцером. Але час минав, а з Оренбурга не приходило про се жодної звістки. Нарешті вже в квітні прийшла вона — і чорною хмарою темного суму розвіяла Тарасову надію. От що читаємо в листах його того часу. «Торік, — пише він до Плещеєва, — генерал Фрейман вдався з поданням, щоб мене зробили унтер-офіцером. Оцією убогою надією я жив до кінця березіля сього (1855) року. Коли ж перед самим Великоднем (Великдень того року був 27 березіля) пошта привезла сюди приказ майора Львова (батальйонного командира), щоб мене взяли в руки та до приїзду його сюди зробили з мене фрунтовика на зразок, а інакше — щоб я ніколи не сподівався поліпшення моєї долі. Гарно зустрів я великдень! Минули свята, а по святах з мене, 50-літнього діда 737, щодня по вісім годин тягнуть жили, муштруючи» 738.
        10 квітня він пише до Броніслава Залєського: «За вісім літ, здається, можна було б звикнути до всяких невдач і до всякого нещастя. Отже, ні! теперішнє горе так страшенно розтурбовало мене, що я ледві собою володію. Я досі ще не спроможуся прийти до пам’яті... Так мене приголомшила оця невдача, що я ледві відрізняю біле від чорного» 739.
        «Яка була причина тому, — питається поет, — що незгода майора Львова переважила подання генерала Фреймана?» Оце питання і донині стоїть без відповіді певної. Сам Тарас на порозі вже з своєї «широкої тюрми» відповідав собі так: «Запевне не відаю, чому повинен я дяковати, що за десять років не зробили мене навіть унтер-офіцером? Чи тій упертій антипатії, що сидить у мені до військового стану, чи моїй «хохлацькій» нестеменній завзятості? Мабуть, і тій, і другій. Того, довіку незабутнього дня, коли мені вичитали конфірмацію, я сказав сам собі, що з мене не зроблять солдата. Так і не зробили. Не тільки глибоко, а хоча б навіть по верхам, я не вивчив ні одного артикула з рушницею. І оце влещує моєму самолюбству. Я й подумати боявся, щоб походити на бравого солдата» 740.
        Відмовляння зробити Шевченка унтер-офіцером стає нам за свідка, що фраза, ужита в царскій конфірмації «с правом выслуги», була ужита так собі, для людського ока, а зреалізовати її не можна було без призволення на те якого-небудь батальйонного командира!
        Тоді саме, коли Львов і Перовський вбили в Тарасовому серці надію на поліпшення долі його тяжкої, зробивши його унтер-офіцером, стався такий факт, з якого не можна було Шевченкові не перейнятися повною надією на визволення з неволі.
 
 
 

        737 Тоді Шевченкові йшов 42-й рік.
        738 Основа. — 1862. — Кн. V. — С. 7 — [8].
        739 Киев[ская] стар[ина]. — 1883. — Кн. III. — С. 621.


Попередня                 Наступна
       
Tags: 1855, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments