Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На другому засланню (жовтень 1850 — серпень 1857), стор. 20]
 
 
X
 
        Ми вже відаємо, що в Новопетровському був голий степ, ані одної деревини. Не кажучи вже про те, що така одноманітність невеселої природи хоч на кого нажене сум; але важно й те, що під спеку нікуди й з хати вийти, щоб де в холодку подихати свіжим повітрям. Вважаючи оцю ваду вельми шкідливою і для фізичного, і задля психічного здоров’я людей, Усков, щоб запобігти лиху, приміркував розвести сад. Думкою своєю він поділився з Шевченком. Українська душа, що звикла поринати в море зелені, загарливо обізвалася на думку Ускова. Тарас вибрав під сад місце, верстов за дві біля форту, зробив план саду, розмітив, де які дерева садити, і восени р. 1853 закипіла робота біля саду. Жовніри працювали охоче після остогидливого муштрування: копали ями під дерева, прорізували і трамбували доріжки; дерева повиписували що з Астрахані, що з Гур’єва, а здебільш попривозили, за порадою Шевченка, великі вже дерева з урочища Ханга-Баба; більш за все з Ханга-Баби попривозили шовковиці 702.
        На тому місці, що вибрали під сад, росла вже одна-єдина верба, посаджена Шевченком. Переходячи через Гур’єв, коли ото в жовтні р. 1850 його провадили до Новопетровського, Тарас підняв на улиці вербову ломаку. Вона служила йому палицею в дорозі. Прибувши до Новопетровського, він заткнув ту ломаку в землю на солдатському огороді, і з неї виросла добра деревина. В саду збудували задля родини коменданта літній домок, а біля його альтанку; нарешті Усков казав біля альтанки спорудити землянку на аршин в землю, а на два аршини поверх землі 703. Оця землянка стала Тарасові в великій пригоді 704.
 
 
 

        701 Русская старина. — 1883. — Кн. IX. — С. 643.
        702 Мерва.
        703 Русск[ая] стар[ина] 1891 Кн. V С 434 і лист Ускової [(Ф. 77. — № 127. — Арк. 73, зв.)].
        704 Форт Новопетровський велено скасувати р. 1857 і повернути те місто з назвою Александровське на повітове місто Мангишлацького повіту. Сад став міським і зоветься садом Шевченка, а землянка та — домком Шевченка.

Попередня                 Наступна
       
Tags: 1853, 1854, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments