Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На другому засланню (жовтень 1850 — серпень 1857), стор. 19]
 
 
        Виліпив Шевченко чимало. З листів його до Залєського і Артемовського знаємо його роботу «Тріо» і інші, а Косарєв розповідає, що він бачив чимало статуеток і фігурок, виліплених Тарасом. Найбільш пам’ятав він одну, де був Христос, мордований жидами. Він сидів у терновому вінку, а перед ним присів навколішках жид та, висолопивши язика, дрочить Христа. Позаду стояв другий і бив Христа батогом по спині. Була й інша група — з життя киргизів: в кибитці сидить киргиз, надівши набакир повстяну шапку; він задоволений і грає на домрі (ніби балалайка), а перед кибиткою, повернувшись лицем до киргиза, стоїть його жінка, товче просо і усміхається; біля ніг у неї двоє малих, голих киргизчат, вони собі бавляться. Вправоруч біля кибитки лежить прив’язане теля, а з лівого боку дві кози. Ті групи Тарас подарував Косарєву, але у останнього при переїзді вони побилися на шматочки 699.
        Літом р. 1853 приїздив до Новопетровського відомий учений академік Бер. Через камердинера його Петра Шевченко переслав Артемовському свої скульптурні роботи. «Не чепурні вони, — писав художник у листі 6 жовтня 700, — але що ж діяти! Виліпити я як-небудь виліпив, а вилити і досі не вмію; не то, правду сказати, що не вмію, але матеріалу доброго, сиріч алебастру, не маю: нема де взяти. Прийми, що єсть, та й не осуди. На той рік, дасть Бог, пришлю щонебудь краще і то тоді тільки, як дістану алебастру з тієї поганої Астрахані... Іохимові не показуй мого «Тріо», а то, я добре знаю, він мене вилає; поклонися йому і попроси, щоб переслав мені який-небудь маленький барельєфик. А щоб йому не тратитися на почту, то нехай віддасть тобі, а ти оцьому Петрові, а Петро привезе в марті місяці аж в Астрахань. Академік Бер буде у нас знов навесні і привезе мені той подарунок. Бач, через що прошу я якого-небудь барельєфа; ти відаєш, що малювати мені заборонено, а ліпити ні; то я й ліплю тепер, а кругом себе не бачу нічого, опріч степу та моря; хотілося б подивитися на що-небудь хороше. Може б, подивившись, і моя стара, мучена душа стрепенулася б, а хоча б і не стрепенулася б, так на старості тяженько заплакала б, дивлячись на прекрасний твір душі людської. Тепер хоч би на старості постояти коло тієї академії, а перше! Та що те перше і згадувати...»
        Того ж таки літа доля післала Тарасові ще одну втіху. З Бером приїздив молодий московський учений Головачов і привіз лист і книжки від Бодянського. «Я з ним пробув, — писав Тарас 15 листопада до Бодянського 701, — кільки годин: найпрекрасніших годин, яких я давно вже не зазнаю. О Боже мій! чого-чого ми з ним не переговорили! Він роз. повів мені про все, що є нового в письменстві, на сцені і взагалі в штуці. Про тебе Головачов говорив з захватом. О 9 годині вечора ми мусили розлучитися. (Скоро проб’ють зорю, мені, опріч казарми, ніде не можна бути)...»
        Як знати з листів Шевченка до Залєського, так того ж таки часу була у нашого художника думка взятися ще за фотографію, але не знаємо, через що з того нічого не вийшло. Гадаю, що через недостачу грошей і матеріалів до фотографії. Фотографія тоді була ділом новим і працювати коло неї голоруч не можна було. Та фотографію теж могли вважати малюванням і заборонити. Працювати коло ліплення було і дешевше, і зручніше задля Шевченка.
 
 
 

        699 Киевская старина. — 1889. — Кн. НІ. — С. 575.
        700 Основа. — 1862. — Кн. VII. — С. 14.

Коментар

        Того ж таки літа [1853 р. — Ред.] доля післала Тарасові ще одну втіху. — А. П. Головачов приїздив до Новопетровського не 1853-го, а 1852 р.; саме того року, 15 листопада, написано згадуваний нижче лист Шевченка до О. М. Бодянського від 15 липня.
Попередня                 Наступна
       
Tags: 1853, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments