Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [На першому засланню (червень 1847 — жовтень 1850), стор. 17]
 
 
        Щодо відносин до Шевченка Олексія Івановича Бутакова і його помічника Поспєлова, дак, певна річ, що вони були добрі, більш товариські. Пишучи 14 листопада до Рєпніної, Тарас просить її, якщо доведеться їй зустріти Бутакова «він мій друг, товариш і командир», дак подяковати йому за братерські відносини. Таку ж подяку висловлює він Бутакову і Поспєлову і в листі до Залеського, писаному в січні р. 1854 556.
        Ще перш, ніж скінчилась експедиція, Бутаков писав до начальника оренбурзького війська, що на суднах у його перебувають унтер-офіцер Хома Вернер557 і «рядовой» Тарас Шевченко. Першого, писав Бутаков, я взяв на те, щоб вистежив, чи нема на Аральськом побережу кам’яного вугілля, і задля геологічних і ботанічних спостережень; і він — Вернер — був в експедиції дуже корисний, бо винайшов шар кам’яного вугілля. Останнього (себто Шевченка) призначив до експедиції командир корпусу на те, щоб змалював краєвиди в степу і на берегах моря». Отже, коли він — Бутаков — вернеться до Оренбурга, так щоб до краю улаштовати добутки експедиції, йому треба буде Вернера і Шевченка, щоб останній «зовсім обробив краєвиди, бо сього на морі зробити не можна було, та й гідрографічні види треба буде перевести на карту після того, як вона буде дроблена в Оренбурзі. Генерал Обручов не змагався і згодився, щоб Вернер і Шевченко укупі з Бутаковим прибули до Оренбурга 558.
        Бутакову треба було поспішити в Оренбург, щоб швидше злаштовати задля царя й військового міністра справоздання про добутки експедиції. Тим-то він, передавши свою флотилію Поспєлову, взяв з собою Вернера, Шевченка і інших і 10 жовтня поїхав з ними з Раїма в Оренбург, куди й приїхали 1 листопада 559.
 
 
 

        556 Киев[ская] ст[арина]. — 1883. — Кн. II. — [С. 169]
        557 Чи не той оце Хома Вернер, про якого довелося мені чути в Дахнівці народні перекази — як він «писав ногами», як «воював поліцію», як поліція не могла його зловити і як «Бибик (київський генерал-губернатор) найняв чарівника, а сей заворожив Вернера, отуманив його, і тоді поліція злапала його, набила йому на руки кайдани, на ноги колодки, а Бибик закинув його кудись, аж на край Сибіру».
        558 Истор[ический] вест[ник]. — 1886. — Кн. І. — С. 163.
        559 Киев[ская] стар[ина]. 1893. Кн. II. — С. 248.

Коментар

        ...Бутаков писав до начальника оренбурзького війська... — Тарас Шевченко: Документи..., с. 166, — рапорт Бутакова від 22 квітня 1849 р.
Попередня                 Наступна
     
 
Tags: 1849, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments