Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

68. А. І. ЛИЗОГУБ. 15 липня 1848. Хутір поблизу Одеси

 
        15 іюля 1848. Хутор коло Одессы.
 
        Лист Ваш, коханий друже Тарасе, що до мене писали ще 9 мая, я получив, і цей лист мене дуже зрадував. Дяка Господеві милосердому, що Він змиловавсь над Вами і дав Вам покой і покорність Єго святій волі. Я казав: терпи, друже, і дякуй Господа Спаса нашого, то Він наградить — і душу заспокоїть, і, може, гнів на милость оберне. От тобі поки разрішеніє мальовать, одно це чого-небудь да стоїть. Дякуй же Спаса нашого милостивого, терпи, пильнуй, шануйся, може, Господь більш наградить за тєрпєніє; може, і кара, єю же посітив Вас, у добро обернеться; а поки що моє слово, моє щиреє слово побіжить за Вас на край світа, знайде і на Раїму, і на берегу Аральського того моря і лоскотатиме во ушію твоєю рідною мовою, і утішатиме серце твоє щирою дружбою.
        Мабуть, не скоро добіжить до Вас оцей мій лист, але думка така, що він таки добіжить, і зрадіє Тарас, як почує на степу безкраєму голос з України. Що об собі сказать, доброго мало, у Одесі холера; посітив Господь нас карою за гріхи наші, да буде имя Єго благословенно. Але купаться у морі не можна, лікар не велить, то я міркую, як би швидче додому потягти, і коли дасть Біг, то у ту пору, як цей лист поспіє до Вас на Аральське, я вже опинюсь у Седневі. Скучив я без Седнева, тут усе-таки на чужині, а у Седневі якось-то веселіше. Як тілько доберусь до господи, то зараз напишу до Вас; і Ви до мене вже пишіть у Седнев. — В[арваре] Н[иколаевне] я напишу про Вас, що знаю; уосіні вони хочуть приїхать у Одесу, тут і зимоватимуть. Як що про їх прочую або що вони мені напишуть, про все теє я й Вам розкажу, а поки отдаю Вас, друже мій, на ласку Божію, нехай сохраняє Вас і держить у своїй благодаті Господь і Спас наш милосердий Іісус Христос, Єго же милости и любви несть міри, ні кінця.
 
        Щирий до Вас Андрей Лизогуб.
 
 
 
Коментарі:
 
        Подається за першодруком: Шевченко Т. Г. Повне зібрання творів. — К., 1929. — Т. 3. Листування. — С. 261 — 262, де лист друкується за автографом, знайденим в архіві III відділу, нині не відомим. Публікація М. М. Новицького.
        Вперше надруковано: Киевская старина. — 1900. — № 9. — С. 320 — 321. Публікація М. І. Стороженка.
        Дата в автографі, як її відтворено в «Листуванні»: «15 іюля 1848. Хутор коло Одессы».
        Відповідь на лист Шевченка від 9 травня 1848 р. з Орської фортеці.
 
        ...моє щиреє слово... знайде і на Раїму, і на берегу Аральського моря... — 11 травня 1848 р. транспорт Раїмського укріплення з начальником експедиції капітаном-лейтенантом О. І. Бутаковим, флотською командою та ротою піхоти вирушив із Орської фортеці у степ. 14 червня транспорт досяг берега Аральського моря, а ще через п’ять діб, рухаючись виключно вночі (через спеку), прибув у Раїмське укріплення.
        ...у Одесі холера... — Влітку 1848 р. південні та південно-східні області Російської імперії були охоплені страшною епідемією (так само й Оренбурщина), якій тоді не могли дати ради, а тому спустошення були колосальні.
        ...як цей лист поспіє до Вас на Аральське... — Шевченко одержав його через М. С. Александрійського лише у другій половині серпня 1848 р.
        В[арваре] Н[иколаевне]... — В. М. Рєпніній.
 
 
Tags: 1848, Лизогуб, Листи до Шевченка
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments