Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

41. ЛИСТ ДО А. І. ЛИЗОГУБА. 9 травня 1848. Орська фортеця

 
        9 мая 1848 г. К[репость] Орская.
 
        Воістинно воскрес!
        Спасибі тобі, щирий мій друже, і за папір, і за лист твій, ще кращий паперу. Папір мені тепер дуже став у пригоді, а лист ще дужче! і тим самим, що мені тепер треба було молитви і щирого дружнього слова, а воно якраз і трапилось. Я тепер веселий йду на оте нікчемне море Аральське. Не знаю, чи вернуся тілько!.. А іду, єй-богу, веселий.
        Спасибі тобі ще раз за писанку; дійшла вона до мене цілісінька, і в той самий день прийшло мені розрішеніє малювать, а на другий день приказаніє у поход виступать. Беру з собою усю твою малярську справу; не знаю тілько, чи доведеться малювать!
        Вибач мені, єй-богу, ніколи і сухар той з’їсти, а не те щоб лист написать до ладу. До В[арвари] Н[іколаєвни] напишу вже хіба з Раїму. Як будеш писать до неї, подякуй за книжку Гоголя.
 
        Адрес мій: в К[репость] Орскую.
        Его высокоблагородию
        Михайлу Семеновичу Александрийскому
        з передачею мені.
 
        А цей чолов’яга буде посилать до мене через коменданта. Не забувай мене, єдиний мій! Коли не побачимося на сім світі, то вже певне зострінемося на тім. До свидания!
        Щирий твій Т. Шевченко

 
 
 
Примітки
 
        Подається за першодруком у журналі «Киевская старина» (1903. — № 2. — С. 63 — 64).
        Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. — СПб., 1911. — Т. 2. — С. 359.
        Відповідь на лист А. І. Лизогуба від 7 квітня 1848 р. (не зберігся).
        Спасибі... і за папір, і за лист твій... — Раніше А. І. Лизогуб вислав поетові малярське приладдя і твори Шекспіра, а 7 квітня — «папери... 18 штук білої і 6 штук з одного боку жовтоватої», а також листа, в якому обіцяв писати поетові й на Аральське море: «Коли вже потягнетесь на те Аральське море, то як можна пильнуйте, щоб мені дать знать, куди і як писать; то я зараз і озовусь, і В[арвара] Н[иколаевна] тож» (Листи до Тараса Шевченка. — С. 59).
        Я тепер веселий йду на оте нікчемне море Аральське. — Настрій поета змінився щодо походу на Аральське море, оскільки в експедицію його брали як художника.
        Спасибі тобі ще раз за писанку... — У листі до Шевченка А. І. Лизогуб писав: «Посилаю вам писанку, трохи паперу брістольського, малюй на здоров’я» (Листи до Тараса Шевченка. — С. 59). Великдень 1848 р. був 11 квітня.
        ... в той самий день прийшло мені розрішеніє малювать... — Офіційного дозволу малювати Шевченко не мав. Такого дозволу і не могло бути, бо він розходився б з суворою забороною писати й малювати, що йшла від Миколи І. Шевченка включили до складу Аральської описової експедиції на прохання її керівника О. І. Бутакова, перевівши його наказом від 8 травня 1848 р. з 4-го до 5-го батальйону, розташованого в Раїмському укріпленні (Тарас Шевченко. Документи та матеріали до біографії. — С. 164).
        До В[арвари] Н[іколаєвни] напишу ...з Раїму... подякуй за книжку Гоголя. — Йдеться за прислану В. М. Рєпніною книжку М. В. Гоголя «Выбранные места из переписки с друзьями» (див.: Листи до Тараса Шевченка. — С. 57).
        А цей чолов’яга буде посилать до мене через коменданта. — Шевченко просить адресувати йому листи на ім’я чиновника Орської дистанції Оренбурзької прикордонної комісії Александрійського Михайла Семеновича (1810 — ?), який прихильно ставився до нього.
 
 
Tags: 1848, Лизогуб, Листи, Рєпніна
Subscribe

 • Спогади Є. Чикаленка про Київську громаду

  * * * Як відомо, Стара громада заснована була ще в 60-их роках минулого століття В. Антоновичем, д-ром Панченком, К. Михальчуком, П. Житецьким…

 • Спогад В. С. Курочкіна

  * * * Осенью и зимой 1874 — 75 гг. я по-прежнему довольно часто виделся с Василием Степановичем 1. Он, видимо, слабел, хирел, жаловался на…

 • Спогад Миколи Ге

  * * * Будучи у меня *, он [А. И. Герцен] попросил однажды: «Дайте что-нибудь русское почитать». — Что же вам дать?; — спросил я. Вот Шевченко,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments