Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

63. Ф. М. ЛАЗАРЕВСЬКИЙ. Березень 1848. Оренбург

 
        Насмішили Вы мене — нехай Вас Бог милує — Тарас Григорович, своею писулькою; а солдату «Русская история» здасться: не прочитає, дак проп’є або продасть. Дуже негарно Ви зробили, що написали у Москву вислать її мені; що з воза упало, то пропало — значить, така її доля, а коли по Вашому листу пришлють мені «Историю» із Москви, то уже хоч лайте, хоч не лайте, а я вишлю Вам — що буде стоять — гроші.
        Що получив, то й посилаю Вам; а що пишуть, що посилають Лермонтова, то сього ще не получив, або в письмі поклепали, або важка пошта опізнилась; коли получу, то гаяться не буду і зараз пришлю.
        Адрес брату: Василію Матвієвичу, [в] Большой Милионной дом Эрнста; квартира № 5.
        Прощайте, служба, мій милий земляче. Пишіть почаще; та, будьте ласкаві, чи не треба Вам чого-небудь; после сочтемся. Левицкому закажу писать Вам; а з Безсребреником розійшовся з літа і досі не бачився.
 
        Весь Ваш
 
        Ф. Лазаревский.
 
 
 
Коментарі:
 
        Подається за першодруком: Шевченко Т. Г. Повне зібрання творів. — К., 1929. — Т. 3. Листування. — С. 258 — 259, де лист друкується за автографом, знайденим в архіві III відділу, нині не відомим. Публікація М. М. Новицького.
        В першодруці дата редакторська: березень 1848 р.
        Датується за згадкою у попередньому листі Ф. Лазаревського за лютий 1848 р. (дата орієнтовна), де кореспондент просить повернути йому історію Устрялова.
        Відповідь на невідомий лист Шевченка, написаний, імовірно, наприкінці лютого — на початку березня 1848 р. з Орської фортеці.
 
        ...а солдату «Русская история» здасться... — У Шевченковому листі йшлося, очевидно, про те, що він передав книжку з якимось військовим, що їхав до Оренбурга.
        ...а коли по Вашому листу пришлють мені «Историю» із Москви... — Згаданий лист Шевченка до Москви не відомий.
        Що получив, то й посилаю Вам... — Про що йдеться, невідомо.
        ...а що пишуть, що посилають Лермонтова... — Федір Лазаревський, як видно, не знав, що Лермонтова вислав, написавши про це у листі від 12 лютого 1848 р., його брат Михайло.
        Важка пошта — пошта, що перевозила посилки й інші важкі вантажі.
        ...Василію Матвієвичу, [в] Большой Миллионной... — В. М. Лазаревський на цей час уже неофіційно працював у міністерстві внутрішніх справ помічником В. І. Даля.
        Левицький Сергій Петрович (1822 — 1855) — чиновник Оренбурзької прикордонної комісії (1845 — 1850), приятель Ф. М. Лазаревського. Випускник Київського університету. Знайомий Шевченка з червня 1847 р., коли разом із Ф. М. Лазаревським клопотався перед чиновником особливих доручень при генерал-губернаторі В. П. Обручові — Ю. М. Матвєєвим; приймав Шевченка у себе вдома, листувався з ним.
        Безсребреник — ймовірно, Л. І. Федяєв.
 
 
Tags: 1848, Листи до Шевченка
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments