Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [В арешті (квітень-липень 1847), стор. 7]
         
         
        Почались опити арештованих.
        І Куліш, і Костомаров в одно слово запевняють, що Дубельт 440 на опитах поводився занадто неввічливо, по-грубіянськи, гукав, лаявся паскудними «площадными» словами, тупотів ногами, загрожував карою на горло. Костомаров додає, що з Шевченком Дубельт поводився геть зневажно і на одному опиті мовив до Костомарова: «Та й гарне ж було б те товариство, до якого б належав і Шевченко». Куліш в своїх споминках характеризує Дубельта і Орлова «хлоп’ятами під сивим вусом, тільки що лиха доля московська звеліла їм правити дорослими. Та ще як правити, без всякого закону». Костомаров називає Дубельта старою лисицею. Опріч того, слідчі не соромилися уживати спокуси і підступства. Михайло Максимович Попов, як оповідає Костомаров, часто приходив в келії до узників і всякими заходами влещував і спокушав їх, щоб на опитах говорили те, чого бажав Дубельт, напр[иклад], що вони дійсно організовали товариство, але не політичне, а наукове, таке, щоб між слов’янами простало православ’я і з’єднання усіх слов’ян в одну державу під рукою імператора російського. Слідчим, очевидна річ, треба було довести тілько, щоб самі арештовані призналися, що товариство існовало; а вже яке товариство: чи наукове, чи політичне, про те розсудила б сама «третєотділенська юстиція».
        За такими заходами слідчих не диво, що дехто з братчиків поплутався. Напр[иклад], погрози і похвалки карою на горло, з одного боку, а з другого, — обіцянки царської ласки і нагороди за щирість так вплинули на Василя Білозерсько го, що він, повідав нам Куліш, «впавши навколішки, в усьому признався, з щирим каяттям повинився і все розповів про товариство» 441. З вісток урядових знаємо, що Білозерський на опитах виявив «благородство і откровенность» (звісно, з погляду слідчих і графа Орлова). Плутався і Андрузький, говорячи на опиті, що «Шевченко був крайнім репрезентантом української партії в слов’янському товаристві, а товариство те мало на меті возродити гетьманщину»; далі, що Шевченко «усіх монархістів називав падлецами; підбивав товариство до більш енергічної діяльності і до видання часописі мовою українською; а з гетьманів — більш за всіх хвалив і шановав Мазепу», і, нарешті, що «противозаконні» Шевченкові твори були на схованці у Навроцького» 442.
        Більш за всіх стійко і з великою повагою до власного пошановання, до української ідеї і до Шевченка поводилися на опитах Гулак, кревняк його Навроцький і Куліш. Про Гулака граф Орлов в своєму «докладі» цареві каже: «що він незвичайно уперто не хотів відповідати на питання; не признавався навіть в тому, в чому призналися Білозерський і Костомаров і, «мабуть, в душі своїй ховав такі думки злочинні, яких не повідав і своїм товаришам» 443.
        В одному тільки разі усі арештовані, опріч Андрузького, говорили в одно: що Шевченко до товариства не належав; але перегодом, коли 15 і 17 мая Андрузького поставили віч-на-віч з іншими і з Шевченком, він відрікся від того, що говорив попереду, і сказав, що такі думки свої про Шевченка він виводив з самих тільки здогадів, а не з фактів 444.
         
         
         
       
        440 Дубельт — начальник «III отделения» — родом гішпанець. Попередник графа Орлова — шеф жандармів і начальник Дубельта — граф Бенкендорф держав його в «полном подчинении»; в листах до його Дубельт підписувався «нижашим рабом». Див.: Рус[ский] арх[ив]. — 1892. — Кн. VII. — С. 357 — 358.
        441 Див.: Хуторна поезія. — [С. 30 — 31]
        442 З листів приватних.
        443 Русск[ий] архив._ 1892. — Кн. VII, [с. 334 — 347] Доклад гр[афа А Ф.] Орлова.
        444 З приватних, неоголошених звісток.
       

 
 
 
       
        Коментар
 
        Почалися опити арештованих. — Див. справу кожного з арештованих у відповідному томі тритомника «Кирило-Мефодіївське товариство» (К., 1990).
       
 
 
 
        Попередня                 Наступна        
               
 
Tags: 1847, КМТ, Кониський
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments