Максим (maksymus) wrote in ua_kobzar,
Максим
maksymus
ua_kobzar

Кониський О. Я. Тарас Шевченко-Грушівський: Хроніка його життя [Під час перебування на Україні (1845—1847), стор. 8]
 
 
        «Тоді ж, — розповідає далі Шевченко, — я спізнався з старим розпусником Якубовичем, батьком відомого декабриста 324, і з його молодшим братиком Квазимодою.
        Сьому останньому під слово честі позичив я «до завтрього» два півімперіали. Так вони за ним і пропали. Ще спізнався з одним паростком незчисленного роду Родзянків. Поковтавши три дні в Ромнах куряви, купив собі на жилетку якоїсь матерії і з оцієї ковбані поїхав шляхом Ромоданом з Родзянкою». Поїхали вони в село Веселий Поділ. Аркадій Родзянко писав вірші і вважав себе за поета; «своєю тупою естетикою і своїми найбруднішими віршами по-українськи» він так остогид Тарасові, що сей мусив утікти від його до брата його Платона, «найближчого сусіда і лютого ворога Аркадієвого» 325.
        Читаючи такі певні характеристики, нам не трудно зрозуміти, чи було що справді спільного у Шевченка з такими людьми, як Родзянки, Якубовичі і ін. Чужбинський каже, що «Тарас ще раніш розчаровався де в кому з панів і рідко до кого з них навідувався». Хіба зовсім не тямлячи Шевченкової душі, можна гадати, що він був причарований до когобудь з полтавських панів, опріч Рєпніної!.. Коли він з ким з них і знайомився і начебто товаришував, так через те, що вони самі шукали знайомості з ним. А він, користуючись з того, бажав ліпше придивитися і спостерегати їх побит і відносини до кріпаків; та, може, й сподівався впливати на панів, щоб поліпшити їх відносини до кріпаків. Нарешті, будемо пам’ятати, що Шевченко з натури своєї був людина високо ввічлива і добра. М’яке, наче віск той, серце його ніколи навіть в своєму ворогові особистому не забувало чоловіка.
        Може, до сього саме часу треба відносити і анекдот з Шевченкових пригод, переданий їм Чалому р. 1859 326.
        «Покликали поета полтавські пани на польовання! Приїхавши на польовання, вони розпустили псів і самі розійшлися, а Тарас лишився в тарантасі (бричка з верхом) доглядати харчі. Взяла поета нудьга; ждав він, ждав, доки вернуться мисливці, та й годі сказав і заходився коштовати усе, що було з харчів і напоїв: горілку, наливку, закуски; нічого не лишив без уваги та й заснув. Вернулися пани зголоднівши, кинулися до кошиків, а там нічого нема...»
        З Веселого Подолу Шевченко вертав, мабуть, через Переяславський повіт і через Переяслав і в серпні спізнався з лікарем і професором духовної семінарії Козачковським. 19 серпня Козачковський покликав чимало гостей. Тарас був веселий, з піднесеним духом, читав свої вірші і своєю гарячою бесідою зробив на гостей такий вплив, що за вечерею один з гостей, німець, протестант, піднявши бокал на здоров’я Тараса, мовив: «От батько! далебіг батько! будь здоров! будь здоров, батько!» 327 Гості, слухаючи Шевченкову бесіду, дивовалися його широкому розвитку.
        З Переяслава Шевченко вернув до Києва. Тим часом приятелі його попильновали і встигли, що комісія згодилася взяти його за співробітника, призначивши йому річної платні 150 крб.
        Річ певна, що такий поспіх порадовав Тараса. Він бачив перший ступінь на тій стежці бажаній, якою, він сподівався, прийде до своєї мети, щоб осістися в Києві міцно.
 
 
 

        324 Олександр Якубович служив капітаном в Нижегородському драгунському полку; 34 літ його в гурті з іншими «декабристами» заслано на каторгу.
        325 Записки... — С. 53. — [Запис від 9 лип. 1857 р.].
        326 Жизнь и произведения Шевченка. — С. 149.
        327 Киев[ский] телегр(аф]. — 1875. — № 25.

Коментар

        ...старим... Якубовичем, батьком відомого декабриста. — Декабристом був Олександр Іванович Якубович. Він помер на засланні від туберкульозу, забутий і занедбаний своїми батьком та братом.
Попередня                 Наступна
Tags: 1845, Кониський
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments